Bezpieczne zabawy na śniegu, zima(2)-SCENARIUSZ ZAJĘĆ

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Scenariusz zajęć dydaktycznych w przedszkolu

 

Grupa wiekowa: 6-latki

Temat kompleksowy: Nareszcie zima

Temat zajęć: Bezpieczne zabawy na śniegu

 

Cel ogólny:

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa dotyczących zimowych zabaw na śniegu i lodzie

Cele szczegółowe:

-         poznawcze:

o       poznanie piosenki pt. „Zimowe zabawy”

o       poznanie zasad bezpiecznych zabaw na śniegu

-         kształcące:

o       rozwijanie umiejętności uważnego słuchania

o       kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat

o       doskonalenie zdolności manualnych

-         wychowawcze:

o       zasada podnoszenia ręki, kiedy chce się coś powiedzieć

Pomoce dydaktyczne:

płyta CD z piosenką „Zimowe zabawy”, ilustracje zabaw bezpiecznych i niebezpiecznych na śniegu, film na kasecie video pt. ”Baw się bezpiecznie”, płyta CD z melodią do zabawy „Narciarze”, białe kartki A4, farby, patyczki higieniczne, 

 

Literatura dziecięca i pedagogiczna:

-         piosenka pt. „Zimowe zabawy” S. Kraszewskiego i E. Witkowskiej

-         Program „Moje przedszkole” Cz. Cyrańskiego i M. Kwaśniewskiej

 

 Etap zajęć

 

Przebieg

Cele operacyjne

Uwagi

 

1.     Wprowadzenie do zajęć – wysłuchanie piosenki

 

2.     Rozmowa na temat piosenki

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Podział zabaw na   bezpieczne i niebezpieczne

 

 

 

 

 

 

 

 

4.     Obejrzenie filmu pt. ”Baw się bezpiecznie”

 

 

 

5. Zabawa muzyczno-ruchowa pt. „Narciarze”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Praca plastyczna pt. „Moja ulubiona zabawa na śniegu”

 

 

 

 

7. Wystawa prac

 

 

 

Nauczyciel: Proszę, abyście wysłuchali uważnie piosenkę pt. „Zimowe zabawy”

 

Nauczyciel zadaje pytania:

- Jakie zabawy             zimowe są wymienione w tekście?

- Jakie zimowe     zabawy jeszcze znacie?

- O czym musimy          pamiętać podczas takich

zabaw?

 

Oglądanie ilustracji przedstawiających zabawy dzieci na śniegu tych bezpiecznych i niebezpiecznych (wspólne ustalenie z dziećmi zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu na podstawie zaznaczonych odpowiedzi)

 

Na podstawie filmu dzieci zastanawiają się, czy w lecie też występują niebezpieczne zabawy.

 

Dzieci imitują trzymanie kijków narciarskich. Przy muzyce w rejestrze basowym idą „pod górkę długimi, posuwistymi krokami, odpychając się kijkami”. Przy zmianie muzyki na rejestr wiolinowy, dzieci naśladują „zjeżdżanie z góry”

( podnoszą kijki, odchylając je i lekko pochylają tułów ). Na przerwę w muzyce kładą

 

się na podłogę – „padają na śnieg”

 

Dzieci na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnych doświadczeń i zainteresowań wykonują prace plastyczną - techniką Mozaiki punktowej

 

Nauczyciel komentuje każdą pracę, zwraca uwagę na prace oryginalne, szczególnie na te, które przedstawiają niebezpieczne zabawy, jeśli takie są. Organizuje wystawę po to, aby każde dziecko mogło obejrzeć prace kolegów

 

dziecko uważnie wysłuchuje piosenki

 

 

dziecko spróbuje poprawnie odpowiedzieć na pytania

 

 

 

 

 

 

 

 

dziecko poprawnie zaznaczy zabawy bezpieczne i niebezpieczne

 

 

 

 

 

 

 

dziecko spróbuje wymienić niebezpieczne zabawy letnie na podstawie filmu

 

 

dziecko wykonuje ruchy w ustalony sposób w rytm muzyki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dziecko zaznaczy pałeczką punkty starając się  nie wykraczać za linie

 

 

 

dziecko dba o porządek na stanowisku pracy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

można wykonać tą pracę dowolną technika plastyczną

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • braseria.xlx.pl
  •